ZMYSŁOWY ŚLUB | fotografia ślubna i film

Butonierka i poszetka czyli co z czym w stroju Pana Młodego

Butonierka i poszetka to odwieczny problemem podczas przygotowań Pana Młodego. Z pozycji fotografa i filmowca ślubnego często obserwujemy wielkie zamieszanie, jakie panuje podczas ubierania się Pary Młodej w dniu ich ślubu. Co zrobić aby ułatwić Wam ten etap? Mamy dla Was kilka wskazówek. W tym poradniku skupimy się na męskich dodatkach.

Pierwszą podstawową rzeczą jest odpowiedni dobór stroju. Dzisiejsza moda ślubna daje Wam wiele możliwości. Setki różnych stylizacji, w zależności od charakteru wesela, ulubionych kolorów, stopnia ekstrawagancji… Gdy już zdecydujecie się ostatecznie na swój styl, dobierzecie do niego odpowiednie dodatki. Pamiętajcie aby w domu, kilka dni przed ślubem, na spokojnie, wszystko ze sobą przymierzyć, łącznie z bielizną, butami i skarpetami, aby mieć pewność, że w tym dniu wszystko leży idealnie i nie ogranicza Waszych ruchów. Może się okaże, że trzeba coś nieco skrócić, zwęzić, dorobić dziurkę w pasku czy wyregulować obwód muchy. A może po prostu sznurowadła ciągle się odwiązują. Kolejną, jakże często zaskakującą rzeczą jest złożenie poszetki. Lepiej na takie ewentualności być dobrze przygotowanym.

butonierka i poszetka

Jak dobrze dobrać męskie dodatki?

Wśród tych wszystkich barwnych dodatków łatwo jest pogubić się we wszystkim. Do tego mucha czy krawat? Butonierka czy poszetka? A może obie razem? Ile stylizacji tyle różnych rozwiązań, jednak ogólne zasady są dość proste.
Po pierwsze: musisz zapamiętać, że poszetka to jest chusteczka, którą wkłada się do kieszonki marynarki na piersi (czyli do brustaszy). W jaki sposób będzie ona złożona zależy od wielu aspektów, ważne aby była dobrze dobrana. Poszetka powinna pasować kolorystycznie do krawata lub muszki, ale nie może być wykonana z identycznego materiału. Klasycznie i najbezpieczniej aby była w białym kolorze. Składanie poszetki nie jest prostą sprawą, jeśli się tego nie robi na co dzień. Stąd też nasza propozycja, aby wszystko przymierzyć na kilka dni przed ślubem. Złożenie poszetki po raz pierwszy w dniu ślubu to istna „mission impossible”. Lepiej być do tego odpowiednio przygotowanym. Najbardziej uniwersalne i klasyczne złożenie to forma prostokąta lekko wystającego z brustaszy.

Po drugie: butonierka to rozcięcie (jak dziurka od guzika) w klapie marynarki, po lewej stronie. Jest to miejsce do którego wkłada się kwiat. Co ważne, kwiat powinien być przełożony przez dziurkę, a nie przypięty do klapy agrafką czy szpilką. Dokładnie powinien być to jeden (!) kwiat, a nie mini bukiet ślubny. Bardzo częstym błędem jest robienie przez florystki mini bukiecików dla Pana Młodego. Taki bukiet, który jeszcze często jest miniaturką bukietu ślubnego Panny Młodej, nie jest najlepszym pomysłem. Zazwyczaj najpierw pojawia się pytanie: gdzie przypiąć ten bukiecik? – w klapie marynarki czy włożyć do kieszonki? – czy wyjąć poszetkę, żeby zrobić miejsce na kwiaty? – osoba przypinająca, a najczęściej jest to Panna Młoda, ma problem z przymocowaniem kwiatów które są za duże i za mocno odstają (do tego towarzyszą emocje, ręce się trzęsą, a agrafka ma rozmiary mikroskopijne).

Sposób na to jest prosty.

Do butonierki powinno się włożyć jeden, nieduży kwiat, bez liści. Łodygę przekłada się pod spód klapy, gdzie powinna znajdować się mała szlufka, która ją przytrzyma. Trzeba także pamiętać, że żywy kwiat ma swój ograniczony żywot. Zwykle po pierwszym tańcu kwiaty te zaczynają więdnąć. Najlepiej wówczas usunąć kwiat, aby nie szpecił, lub zastąpić go świeżym. A co z kolorystyką kwiatu? Bezpiecznie będzie użyć białego. Jeśli jednak decydujecie się na kolor, musi on zgrywać się z pozostałymi dodatkami stroju. Najbezpieczniej aby jedna rzecz dominowała swoim kolorem, a reszta została stonowana. Może się okazać, że lepiej z czegoś zrezygnować aby nie popełnić błędów modowych.

butonierka i poszetka

Tak przygotowane dodatki, dobrze dobrane kolory sprawią, że będziecie czuć się na własnym weselu wprost olśniewająco. Nie zapomnijcie aby wszystko przymierzyć i odpowiednio uszykować. To sprawi, że odejdzie Wam kilka stresujących momentów

Jak wybrać idealne miejsce na ślub, by mieć piękne kadry w filmie i na fotografiach? Zerknij do naszego kolejnego poradnika. Odpowiedź znajdziesz TU.

Jeśli temat Was zainteresował polecam przeczytać różne blogi, które były pomocnicze do napisania tego artykułu: Mr.Młody, Czas Gentelmanów, Targi Ślubne, Mr.Vintage